12 Şubat 2011

Sesli Kitap Projesi [www.sesleniyoruz.com]


İnternet ortamında, http://www.sesleniyoruz.com/ adresi üzerinden yayın yapan bir site var. Henüz yolun başında olan bir ‘sesli kitap projesi’… Yolun başında diyorum, çünkü proje sahiplerinin deyimiyle yola yeni çıkmışlar. Yeni çıkmışlar ama yolda kalmaya niyetlerinin olmadığını tahmin ediyorum. Duam da o yönde! Proje kısaca şöyle anlatılıyor:


 


“Çeşitli nedenlerden dolayı 1 yıl kadar ertelenmiş, okumayı sevmeyenlere dinleme yoluyla okumayı sevdi  rmeye çalışan, okumaya vakti olmayanlara ‘dinlemeye de mi vaktiniz yok’ diyen, engelli kardeşlerimize seslerimiz aracılığıyla hakikati dillendiren bir projedir.”


 


Siteyi yapanların ifadesiyle sistem şöyle çalışıyor:


 


“Seslendirmen arkadaşlarımız seslendirdikleri metinleri bir müzikle miksleyerek ortaya çıkardıkları bu çalışmayı sitemize yüklüyor. Siz sevgili dostlarımız da sitemiz üzerinden dinleyebildiğiniz bu çalışmaları, dilerseniz bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Daha sonra isterseniz flash belleğinize veya mp3 çalarınıza yükleyip istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebiliyorsunuz.”


 


Bu noktada bir hatırlatmada bulunmak istiyorum: Dileyen site sahipleri, seslendirilmiş çalışmaları, embed kodları yardımıyla kendi sitelerine ekleyebiliyorlar. Olayın bu yönü çok iyi düşünülmüş.


 


Bir sesli kitap projesi olan sesleniyoruz.com’da şimdiye kadar;


Âsitane (Melih Atom’un sesinden)


Bostan (Fikret Bayraktar’ın sesinden)


Cuma Sayfası (Erol Eren’in sesinden)


İşi Vaktinden Çok Olanlar (Fikret Bayraktar’ın sesinden)


Hayatımızı Kolaylaştıran Ayetler ve Öyküler (Selman Urluca’nın sesinden)


Hayatımızı Kolaylaştıran Hadisler ve Öyküler (Selman Urluca’nın sesinden)


Tefekkür Atlası (Hayri Küçükdeniz’in sesinden) isimli çalışmalar seslendirilmiş.


 


Projede emeği geçen tüm arkadaşları tebrik ediyor, kendilerine muvaffakiyetler diliyorum.


 


Süleyman S. Aras

Bu yazıyı paylaş: