8 Ocak 2009

Muslims Latest Blog Action: Make A Sentence For Palestine!

Değerli okurlarım ve blog yazarı arkadaşlarım, gerçekten çok mutluyum. Geçen gün başlatma bahtiyarlığına sahip olduğum mim dalga dalga yayılıyor. Filistin İçin Bir Cümle Kur! sloganıyla başlayan bu anlamlı mim için katkılarını esirgemeyen tüm blog yazarı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Onlar büyük ve sorumluluk sahibi insanlar. Mim epey yayıldıktan sonra o arkadaşlarımızı bu sayfalardan ilan etmeyi de düşünüyorum.

Şimdi bir adım daha atıyoruz.

Blog yazarı bir kardeşimizin açtığı ufukla şimdi yeni bir harekete girişme zamanı… Söz konusu mim için o arkadaşımızın, blogumuza yazdığı yorumu buraya aynen alıyorum: “Ben bir ricada bulunmak istiyorum. Bu eylemi Malezya’daki arkadaşlarıma da duyurmak istiyorum; ama hiç İngilizcem yok. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu mesajı okuyanlar içinde yardımcı olabilecekler varsa bloğuma mesaj atabilirler. Hatta Almanca ve Fransızcaya da çeviri yapılabilir. Bu güzel eyleme tüm dünyayı dâhil etmiş oluruz. Fransa’dan ve Almanya’dan birçok blogcu arkadaşlarımız var; onların aracılığıyla bu ülkeye de sesimizi duyurmuş oluruz.”

Ne dersiniz? Elin blogcuları “Blog Action Day” diye bir hareket yapıyor da biz o kadar kurumsal olmasa da en azından global bir mim zinciri oluşturamaz mıyız? Burada başta İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, İtalyanca, İspanyolca ve hatta İbranice bilen ve onlarla yazışan blog yazarı veya okuru arkadaşlarımıza büyük bir iş düşüyor.

Filistin… Sen yalnız değilsin! “Palestine… You aren’t alone!”
Edit: Diğer Dillere Çevrilecek Metin:
Müslümanların Son Blog Hareketi: “Filistin İçin Bir Cümle Kur!”
Değerli blog yazarı arkadaşım. Biz Türk bloggerlar olarak, Filistin’de yaşanan, tarihin en acımasız soykırımına karşı sesimizi artık daha fazla yükseltiyoruz. Bunun için e-posta zincirine benzer bir şey başlattık. Ancak biz bunu bloglarımız yoluyla yapıyoruz. Şöyle ki, çoğu zaman bir tek kişi tarafından başlatılan bu hareket çığ gibi büyüyerek bir kamuoyu oluşturuyor. Biz bunun ne denli başarılı sonuçlar aldığını ülkemizde defalarca gördük.
Şimdi global eylem zamanıdır! Bu eylem İsrail’i tek başına susturmaya ve durdurmaya yetmeli. Türkiye’den başlayan bu blog yazısı zinciri tüm dünyayı bir fenomen gibi sarmalı. Bunun için senin de yapabileceğin bir şey var. Biz buna Türkiye’de “mim dalgası” veya “sobeleme” diyoruz. Tıpkı her bloggerın bildiği “Blog Action Day” gibi bir şey.
Şimdi yapmanı beklediğimiz eylem şudur: “Müslümanların Son Blog Hareketi: Filistin İçin Bir Cümle Kur!” ortak başlığı altında kendi içinizden gelen cümlelerinizle Filistin için bir yazı yazmak ve aynı başlık altında yazması için diğer blogger arkadaşlarını ikna etmek… Yalnız dikkat etmelisin! Hem zincirin kopmaması hem de tek ve gür bir ses için ortak başlık altında yazmak çok önemlidir.
Bir grup Türk bloggerın ortak çağrısı olan bu insanlık görevine göstereceğin ilgi için şimdiden teşekkür ederim.
Arkadaşın ...
Edit: Metnin İngilizcesi: [by ene'ye teşekkürler...]
Muslims Latest Blog Action: “Make A Sentence For Palestine!”
My dear blogger Pal! As we are Turkish bloggers, now we are raising up our voices and protest on history's most cold blooded and most dreadful genocide that taking place in Palestine. For that reason we established an e-mail protest chain. But we do it on our blogs. Most of the time this kind protest growing like avalanche while started with a single person and attracting huge crowd's attention. We witnessed this method's achievement as hundred times in our country.
Now it's the time for global protest unity. This protest must be huge, must be united, must be acting together and must stretch till success to stop Israel. Starting from this offer and announce this blog chain must surround the world in shortest time and must attract attention on the issue, must give impact like a Phenomenon. For this reason you also have a part to do in this. We call this kind cooperation "mim dalgasi / mim wave" or "sobeleme / hide and go seek" in Turkish. Like well known as “Blog Action Day” by every blogger.
Now what can you do in this movement is : Under the common title "Muslim's latest blog act : Make a sentence for Palestin!" to write out an article for Palestin by your own words and to coax your blogger pals to write their feelings and thoughts. But you must be aware! It is key to success that for not loosen the chain and for a single & loud voice YOU must publish under the SAME TITLE! As sending this invitation from a group of Turkish bloggers we are gratefully thanking to You for Your part that will take place in this humanatarian cooperation duty.
Truly Your Friend..
Edit: Metnin Fransızcası:
Muslims Latest Blog Action: “Make A Sentence For Palestine!”
Chere, Chère internaut, en tant que blog turk, nous souhaitons agir et nous faire entendre pour aider le peuple Filistiniens. Nous commençons par faire circule ce message pour que tout le monde nous entend. Alors envoyer cela à tous vos proches ainsi que figure-le sur votre blog. Nous savons tous que ses chaines d'informations ont permis à beaucoup de gens des aides.
Cette guerre est devenue mondiale ! Nous pouvons empêcher les Israiliens et nous faire entendre avec cette chaine. Cette chaine d'information doit circule sur tout les mails ainsi que les blogs, pour que cela devient un fenomen mondiale. Nous, là Turquie, nous commençons par cette chaine dont le nom est : "min dalgasi" ou sinon "sobeleme". C'est comme le systeme "Blog Action Day" dont beaucoup de blog le connnait.
Maintenant ce qu'on attend de vous également : " la manifestation Musulman : Ecrit un mot pour la Filistin !" En dessous de l'annonce principale, note simplement ce que vous souhaintez dire pour le peuple Filistinien, . Ce message doit permettre de faire agir tout le monde. Attention !! Ne pas arrêter cette chaine, Cela est très important pour NOUS.
En tant que représentant du Blog Turque, nous vous remercions d'avance pour ce geste.
Cher ami ( e )s
Edit: Metnin Almancası: [by ene'ye teşekkürler...]
Muslims Blog Aktion “Make a Sentence for Palestine!”
Lieber Blog-Freund,als türkische Blogger wollen wir unsere Stimme für unsere palästinischen Brüder noch lauter machen Dafür haben wir etwas wie eine Ketten-E-Post gestartet. Nun machen wir das mit Hilfe der Blogs. Ein erstaunliches Erfolgserlebnis dieser Ketten-Reaktionen haben wir es in unserem Land mehrmals beobachten können.Und heute ist die Zeit für eine globale Aktion! Diese Aktion soll so stark sein , so dass Israel dadurch gestoppt wird. Eine in der Türkei angefangene Blogger-Mail-kette, muss wie ein Phänomen die ganze Welt bestürmen. Wir nennen das in der Türkei „mim-Welle“ etwas wie “Blog Action Day”.Was du kannst ist folgendes: Mit einem gemeinsamen Titel „Muslims Blog Aktion “Make a Sentence for Palestine!” schreib dein persönliches Kommentar zu Palästina und empfehle diese Aktion an deine Freunde weiter. Aber bitte nur mit gleichem Titel! Du musst beachten, dass kein Kettenbruch entsteht!Für dein Mitmachen bei diesem Apell von einer kleinen türkischen Bloggruppe bedanken wir uns voraus recht herzlich.
Dein Freund
Edit: Rusça Birkaç Cümle: [by ene'ye teşekkürler...]
"Ей, Полестина, ты не волнуйся, ты не один!Уважаемые братья/Сестры давайте хотябы одним словом поддержим ПолестинуПостройте своё предложение за Полестину!!!"
Manası: "Ya Filistin, merak etme yalnız değilsin! Saygıdeğer kardaşlar/kızkardaşlar hadi bari bir kelime ile Filistin'e destek çıkalım??? Hadi Filistin için kendi cumlenizi kendiniz kurun!!!"
Fransızca'ya çeviri konusundaki desteğinden dolayı Yaren'e tekrar teşekkür ediyorum. Arkadaşlar, diğer dillere çeviri konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Lütfen esirgemeyin...

Süleyman S. Aras
Bu yazıyı paylaş: