9 Mayıs 2011

Bush Doktrinine Göre ABD İşgal Edilmeli

Cemal Demir’in Haber 7’deki 09.05.2011 tarihli haberidir. Link yazının altındadır:


 


‘Iraklı komandolar Texas’ı basıp Bush’u okyanusa atsa...’ Bu fikri ortaya atan düşünür, Bush doktrinine göre ABD'nin işgal edilmesi gerektiğini savundu.


 


Bu düşünceyi gündeme getiren, modern linguistik çalışmalarının babası olarak bilinen ABD’li dünyaca ünlü Felsefe Profesörü Noam Chomsky.


 


Bin Ladin’in öldürülmesi hakkında önceki gün, “Usame Bin Ladin’in ölümüne benim reaksiyonum” başlıklı bir yazı kaleme alan Chomsky, ‘Kendi kendimize, eğer Iraklı komandolar Bush’un malikânesini basıp onu öldürseler ve sonra da Atlas Okyanusu’na atsalar ne hissederdik diye sormalıyız’ dedi ve şöyle devam etti: ‘Bush’un suçları tartışmasız, Bin Ladin’inkileri katlar ve yine tartışmasız, Bush, Ladin gibi zanlı değil! Yüz binlerce kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin mülteci olmasına, bir ülkenin büyük bölümünün yıkılmasına ve şimdi bölgenin geri kalanına da yayılan mezhep çatışmalarının başlamasına sebep olan kararları veren kişi…


 


Uluslararası hukukun birçok unsurunu ihlal ettiğini belirttiği Ladin operasyonunun, ‘planlı bir suikast’ olduğunun açık olduğunu kaydeden Chomsky, ‘80 komandonun hiçbir ciddi direniş görmedikleri bir mekânda silahsız bir adamı kolaylıkla teslim alabileceği halde buna yönelik hiçbir çabanın olmadığı görülüyor. Hukuka birazcık bile saygının vazedildiği toplumlarda zanlılar yakalanır ve mahkemeye çıkarılır.’


 


2002 yılında FBI Başkanının, 11 Eylül saldırısının, Afganistan’da planlandığına ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Almanya’da organize edildiğine ‘inandıklarını’ söyleyerek, inanmaktan başka delilleri olmadığını ortaya koyduğunu yazan Chomsky, şöyle devam ediyor: ‘Bundan 8 ay önce Taliban’ın Washington’a, eğer 11 Eylül’ü Bin Ladin’in gerçekleştirdiğine kanıt gösterirlerse kendisini teslim etmeyi teklif ettikleri halde Washington’ın hiçbir kanıt gösteremediğini iddia etti.


 


11 Eylül ile Bin Ladin arasında, Ladin’in kendisinin bazı ifadeleri dışında bugüne kadar hiçbir kanıt bulunmadığını dile getiren Chomsky, ‘Bu da benim Boston maratonunu kazandığımı sağda solda anlatmamdan daha muteber bir delil değil. Ladin, böyle konuşarak daha büyük amaçlarına ulaşmaya çalışıyordu’ dedi.


 


Bush Doktrinine göre ABD'nin işgal edilmesi lazım


 


‘Terörist barındırıyorsanız siz de teröristsiniz’ şeklindeki Bush doktrini’ne atıf yapan Chomsky, ‘1976 yılında sivil Küba yolcu uçağını bombayla düşürerek 73 sivilin ölümüne neden olan Orlando Bosch Ávila daha yakın zamanlarda (27 Nisan 2011) Florida’da huzur içinde öldü. Kimse, Bush doktrininin ABD’yi işgal edip Başkan’ını öldürme çağrısı yaptığını fark etmişe benzemiyor.


 


Geronimo adının şeref verdiğini algılayamıyorlar


 


Operasyonda Ladin’e Geronimo adının verilmesini de eleştiren Chomsky, ‘Batı toplumunda emperyal mantalite o kadar yerleşik ki, kimse, Bin Ladin’e, soykırımcı işgalcilere karşı direnen insanların isimlerini vermenin onu şereflendirmek olduğunu algılayamıyor bile’ diye yazdı. Bunun kendisine, ‘Amerikalıların en öldürücü silahlarına, kurbanlarının isimlerini vermesini’ hatırlattığını kaydeden Chomsky, Apache ve Tomahawk gibi savaş uçaklarına atıp yaptı ve ekledi: ‘Bu, Alman hava kuvvetlerinin, savaş jetlerine Yahudi, Çingene adları vermesi gibidir.’


 


[Haber 7] 


 

Bu yazıyı paylaş: